Návrat ku kocke mydla

Pridané: 27.02.2023
|
Prečítate za 3 min.
|
Moje Mydlo

Mydlo v pevnej forme je tu s nami už po stáročia, zatiaľ čo výroba tekutého mydla a šampónov sa naplno rozvinula až v 20. storočí.

Čo je vlastne mydlo? Kocka mydla je vyrobená zo zmesi olejov a roztoku hydroxidu. Zmiešaním tejto zmesi nastane reakcia, ktorú voláme zmydelnenie. Všetok hydroxid sa spotrebuje pri zmydelnení, takže vo výslednom mydle sa nenachádza. Výsledkom je sodná soľ vyšších mastných kyselín a glycerín = mydlo. Najpoužívanejší spôsob výroby je výroba „za studena“, kedy sa mydlo nevarí, ale zmiešavanie prebieha pri nízkej teplote okolo 30-40 stupňov. nechtikove mydlo

 

Do mydiel sa môžu pridať bylinné výťažky, vzácne oleje pestujúce pokožku, esenciálne oleje a ďalšie látky, ktoré určujú použitie mydla – napríklad na tvár, na suchú pokožku, citlivú pokožku a pod.

 

Častou otázkou je, či mydlo nevysušuje pokožku. Toto sa týka priemyselne vyrábaných mydiel, kde sa glycerín oddeľuje a používa na ďalšie spracovanie (v potravinárstve, farmaceutickom priemysle). Glycerín je prirodzenou súčasťou mydla a má zvlhčujúce účinky

na pokožku. Takže mydlo „z obchodu“ bez glycerínu pokožku vysušuje.

 

Prírodné mydlo nielenže obsahuje glycerín, ale obsahuje aj oleje navyše, to znamená, že časť olejov sa pri reakcii zmydelnenia nespotrebuje. Tieto oleje ošetrujú a zvláčňujú pokožku.

 

Moje mydlá – teda tie, čo nájdete v mojom eshope sú všetky vyrábané z rastlinných olejov, výnimkou sú kozie mydlá, tieto obsahujú aj tuk z kozieho mlieka. Bylinné a rastlinné mydlá obsahujú výluhy z bylín, prípadne listov stromov väčšinou rastúcich v mojom okolí na lúkach a v lesoch. Miesta zberu starostlivo vyberám, aby boli bez civilizačného znečistenia a striedam, aby sa rastliny stihli obnovovať.bylinky zber

 

 

Som zástancom jednoduchých receptúr, ktoré sú zrozumiteľné každému a neobsahujú veľké množstvo prísad. Takže napríklad Borovicové mydlo je proste z borovicového ihličia a má borovicovú vôňu vďaka borovicovej silici. Je to až primitívne, ale ja mám rada túto jednoduchosť. Samozrejme aj mne občas ujde fantázia a preto mám v ponuke aj pár zložitejších mydiel – napríklad ÍlovéSoľné, kde je tých zložiek trošku viac.

 

Ďalšou kapitolou je vzhľad mydla. Isto sa dá vyhrať s farebnosťou a rôznymi vzormi v mydle, no je to väčšinou podmienené použitím nejakého farbiva. To môže byť prírodné alebo syntetické. Tu opäť uplatňujem  princíp, že menej je viac, nakoľko všetky farbivá môžu byť potenciálnymi alergénmi a citlivú pokožku môžu zbytočne dráždiť. Farbivá teda nepoužívam. Preto takmer všetky moje mydlá majú zemité odtiene hnedej, žltohnedej, sivohnedej. Farba je daná použitím rastlinnej zložky, teda sú to odtiene bylinkového čaju – každá bylinka robí trochu iný čaj, ale stále je to čaj :-)

prirodne mydla

 

Veľmi dôležitá je vôňa – mydlo by predsa malo voňať. Aj tu sú možnosti dve – použiť prírodnú vôňu alebo syntetickú. Druhú možnosť úplne vylučujem, veď chceme mať prírodné mydlo. Ostávajú nám silice – esenciálne oleje, čo sú výťažky z rastlín získané väčšinou destiláciou vodnou parou. Tieto látky majú rôzne liečivé účinky a navyše aj vôňajú. Sú však vysoko koncentrované a treba s nimi narábať opatrne. Legislatíva upravuje maximálne koncentrácie, ktoré môžu byť použité v kozmetických výrobkoch. Takže aj tu sa

držím zásady všetko s mierou, preto moje mydlá majú jemnú vôňu. 


 

Posledná vec, ktorú zmienim, je ekologický dopad výroby a požívania tuhých mydiel. Mydlo je balené v jednoduchom papierovom obale alebo papierovej krabičke z recyklovaného papiera.

 

balenie mydiel

Oproti tekutým sprchovým gélom, ktoré sú v plastových fľašiach je produkcia odpadu neporovnateľne menšia. Pevné mydlo je aj pomerne ľahko rozložiteľné v prírode, čistička odpadových vôd si s ním poradí. Chemický koktejl tekutých prostriedkov je väčšou hrozbou najmä pre vodné živočíchy.

 

Aj keď sa snažím používať suroviny ktoré sú lokálne, napríklad byliny, nie všetko sa dá lokálne zohnať. Jednou z hlavných zložiek mydla je kokosový olej, ktorý sa samozrejme dováža, ale tento zatiaľ nie je možné spoľahlivo nahradiť miestnou surovinou. Napriek tomu je tuhé mydlo priateľskejšie k prírode. A ja sa považujem za súčasť prírody, preto sa rada priatelím s mojimi mydlami.

borovicove mydlo

 

Najväčšiu radosť mám, ak si niektoré moje mydlo nájde stabilné miesto vo vašej domácnosti a spríjemňuje vám sprchovanie, kúpeľ, či umývanie vlasov alebo rúk.

Prajem príjemné mydlenie :-)


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Kontakt

Silvia Dostálová

Jedľové Kostoľany 323
95196 Jedľové Kostoľany

0911 133 636

chcem@mojemydlo.sk

Reklamačný poriadok

Copyright 2022 - 2024 © mojemydlo.sk